Team Awards

Please note: this list is incomplete prior to 1998.

Year

Tournament

Award

Names

2005

Hybrids (Smith/Amherst)

5th Team

Aviva Aron-Dine ’05, David Kimel (Harvard)

2005

Nationals (Wesleyan)

10th Team

Aviva Aron-Dine ’05, Sonya Hoo ’05

2005

Yale

5th Team

Aviva Aron-Dine ’05, Arianna Kelly (Harvard)

2005

UVA

3rd Team

Aviva Aron-Dine ’05, Jon Bateman (Hopkins)

2005

UVA

6th Team

Emily Tredeau ’06, Garth Sheldon-Coulson ’07

2005

UVA

4th Novice

Trude Raizen ’08, Rutgers partner

2005

Duke

1st Novice

Julie Baker ’08, Abby Hinchcliff (Wesleyan)

2005

Princeton

1st Team

Aviva Aron-Dine ’05, Emily Tredeau ’06

2005

Princeton

3rd Novice

Julie Baker ’08, Molly Piels ’08

2005

Princeton

8th Novice

Michael Pollack ’08, Natalie Bowlus ’08

2005

BU

9th Team

Aviva Aron-Dine ’05, Ben Hebert (MIT)

2005

BU

13th Team

Julie Baker ’08, Emily Tredeau ’06

2005

NYU

8th Team

Aviva Aron-Dine ’05, Sonya Hoo ’05

2005

North Americans (Cornell)

2nd Novice

Julie Baker ’08, Trude Raizen ’08

2005

Bryn Mawr

5th Team

Emily Tredeau ’06, Sonya Hoo ’05

2005

Bryn Mawr

6th Team

Garth Sheldon-Coulson ’07, Christopher Ford ’07

2005

Bryn Mawr

7th Team

Samuel Asarnow ’08, Julie Baker ’08

2005

Bryn Mawr

1st Novice

Samuel Asarnow ’08, Julie Baker ’08

2005

Bryn Mawr

2nd Novice

Trude Raizen ’08, Daniel Putnam ’08

2005

Bryn Mawr

4th Novice

Molly Piels ’08, Jee Young Oh ’08

2005

Bryn Mawr

5th Novice

Natalie Bowlus ’08, Stephanie Charpentier ’08

2005

Dartmouth

7th Team

Julie Baker ’08, Greg Arthur (UMCP)

2004

Penn

1st Novice

Julie Baker ’08, Daniel Putnam ’08

2004

Penn

3rd Novice

Tom Emmons ’08, Michael Pollack ’08

2004

Penn

4th Novice

Max Parke ’08, Ben Warren ’08

2004

Penn

6th Novice

Corlett Wood ’08, JeYong Oh ’08

2004

George Washington

2nd Novice

Julie Baker ’08, James Casey ’08

2004

American

10th Team

Julie Baker ’08, Molly Piels ’08

2004

American

1st Novice

Julie Baker ’08, Molly Piels ’08

2004

Columbia

5th Novice

Natalie Bowlus ’08, Michael Pollack ’08

2004

Harvard

3rd Team

Aviva Aron-Dine ’05, Sonya Hoo ’05

2004

UMBC

3rd Novice

Julie Baker ’08, Trude Raizen ’08

2004

Swarthmore Novice

8th Novice

Sunny Xu ’08, Randall McAuley ’08

2004

Swarthmore Novice

9th Novice

Corlett Wood ’08, JeeYoung Oh ’08

2004

Haverford

4th Team

Aviva Aron-Dine ’05, Sonya Hoo ’05

2004

Haverford

1st Novice

Michael Pollack ’08, Sam Asarnow ’08

2004

Temple

3rd Team

Sonya Hoo ’05, Gilbert Lee (Princeton)

2004

Princeton

3rd Team

Sonya Hoo ’05, Emily Tredeau ’06

2004

William & Mary

4th Novice

Susan Zell ’07, Michael Drezner ’07

2004

NYU

3rd Novice

Chris Ford ’07, Garth Sheldon-Coulson ’07

2004

Haverford

4th Team

Sonya Hoo ’05, Aviva Aron-Dine ’05

2004

Haverford

2nd Novice

Chris Ford ’07, Garth Sheldon-Coulson ’07

2003

MIT

6th Team

Aviva Aron-Dine ’05, Sonya Hoo ’05

2003

Fordham

9th Team

Aviva Aron-Dine ’05, Sonya Hoo ’05

2003

Fordham

4th Novice

Chris Ford ’07, Garth Sheldon-Coulson ’07

2003

Penn

8th Team

Sonya Hoo ’05, Nina Thanawala ’07

2003

Bryn Mawr

1st Novice

Chris Ford ’07, Garth Sheldon-Coulson ’07

2003

Bryn Mawr

10th Novice

Susan Zell ’07, George Hang ’07

2003

William & Mary

4th Team

Emily Tredeau ’06, Greg Arthur (UMCP)

2003

William & Mary

5th Novice

Nina Thanawala ’07, Michael Drezner ’07

2003

Columbia

8th Team

Aviva Aron-Dine ’05, Sonya Hoo ’05

2003

Johns Hopkins

7th Team

Sonya Hoo ’05, Emily Tredeau ’06

2003

Harvard

9th Team

Aviva Aron-Dine ’05, Sonya Hoo ’05

2003

Harvard

5th Novice

Nina Thanawala ’07, Elisabeth Oppenheimer ’05

2003

American

5th Novice

Maria Macia ’07, UMBC hybrid

2003

UMCP

9th Team

Sonya Hoo ’05, Emily Tredeau ’06

2003

UMCP

8th Novice

Garth Sheldon-Coulson ’07, Maria Macia ’07

2003

UMCP

9th Novice

Rachel Ackoff ’07, Temple hybrid

2003

Swarthmore Novice

2nd Novice

Elisabeth Oppenheimer ’05, Mae Tobin-Hochstadt ’06

2003

Swarthmore Novice

6th Novice

Christopher Ford ’07, Garth Sheldon-Coulson ’07

2003

Swarthmore Novice

10th Novice

Nina Thanawala ’07, Alex Braunstein ’05

2003

UMBC

5th Team

Aviva Aron-Dine ’05, Sonya Hoo ’05

2003

Team of the Year

4th Team

Rob Peterson ’03, Sarah Drescher ’03

2003

Rutgers

2nd Team

Rob Peterson ’03, Sonya Hoo ’05

2003

UVA

1st Team

Rob Peterson ’03, Sarah Drescher ’03

2003

UVA

8th Team

Sonya Hoo ’05, Gilbert Lee (Princeton)

2003

UMBC

2nd Team

Rob Peterson ’03, Sarah Drescher ’03

2003

Princeton

9th Team

Aviva Aron-Dine ’05, Sonya Hoo ’05

2003

George Washington

4th Team

David Bing ’03, Emily Tredeau ’06

2003

George Washington

6th Team

Rob Peterson ’03, Matt McMillan (Columbia)

2003

NYU

4th Team

Rob Peterson ’03, Sarah Drescher ’03

2003

NYU

7th Team

Mark Janoff ’04, Sonya Hoo ’05

2003

Haverford

2nd Team

Rob Peterson ’03, Sarah Drescher ’03

2003

Haverford

9th Team

Sonya Hoo ’05, Aviva Aron-Dine ’05

2003

Duke

1st Team

Sonya Hoo ’05, Gilbert Lee (Princeton)

2002

George Washington

1st Team

Sarah Drescher ’03, Rob Peterson ’03

2002

Bryn Mawr

2nd Team

Rob Peterson ’03, Sarah Drescher ’03

2002

Bryn Mawr

7th Team

Sonya Hoo ’05, Alex Blenkinsopp (Harvard)

2002

Bryn Mawr

4th Novice

Lisa Hunter ’06, Emily Tredeau ’06

2002

William & Mary

3rd Team

Sarah Drescher ’03, Rob Peterson ’03

2002

UMCP

3rd Team

Rob Peterson ’03, Sarah Drescher ’03

2002

American

4th Team

Rob Peterson ’03, Mark Janoff ’04

2002

American

2nd Novice

Lisa Hunter ’06, Emily Tredeau ’06

2002

Swarthmore Novice

2nd Novice

Emiliano Rodriguez ’05, Michael Brownfield (Penn)

2002

Swarthmore Novice

4th Novice

Lisa Hunter ’06, Emily Tredeau ’06

2002

Rutgers

4th Team

Rob Peterson ’03, Sonya Hoo ’05

2002

Haverford

2nd Team

Phil Hoefs ’02, Rob Peterson ’03

2002

Haverford

3rd Novice

Sonya Hoo ’05, Dan Yue ’05

2002

Haverford

5th Novice

Jawaad Hussain ’05, Ndidi Ahyaegbunam (Temple)

2002

UVA

5th Team

Phil Hoefs ’02, Rob Peterson ’03

2002

Penn

10th Team

Aviva Aron-Dine ’05, Andrew Main ’05

2002

Penn

1st Novice

Aviva Aron-Dine ’05, Andrew Main ’05

2002

Penn

2nd Novice

Dave Majumdar ’05, Jake Berger ’05

2002

Penn

4th Novice

Jawaad Hussain ’05, Chris Segal ’05

2002

Georgetown

9th Team

Phil Hoefs ’02, Sonya Hoo ’05

2002

Dartmouth

9th Team

Phil Hoefs ’02, Rob Peterson ’03

2002

Dartmouth

2nd Novice

Chris Segal ’05, Hybrid

2001

George Washington

10th Team

Phil Hoefs ’02, Rob Peterson ’03

2001

Johns Hopkins

4th Novice

Neil Mehta ’05, Chris Segal ’05

2001

Franlin & Marshall

1st Team

Aviva Aron-Dine ’05, Sonya Hoo ’05

2001

Bryn Mawr

8th Team

Rob Peterson ’03, Sonya Hoo ’05

2001

Bryn Mawr

4th Novice

Dave Majumdar ’05, Jake Berger ’05

2001

Columbia

5th Novice

Neil Mehta ’05, Bojun Hu ’05

2001

UMCP

3rd Novice

Ian Sulam ’05, Erin Dwyer-Frazier ’05

2001

William & Mary

8th Team

Rob Peterson ’03, Sarah Drescher ’03

2001

Swarthmore Novice

1st Novice

Aviva Aron-Dine ’05, Sonya Hoo ’05

2001

Swarthmore Novice

7th Novice

Dan Yue ’05, Ian Miller ’05

2001

Swarthmore Novice

9th Novice

Dave Majumdar ’05, Jake Berger ’05

2001

Princeton

6th Team

John Dolan ’01, Robin Effron (Columbia)

2001

Catholic

3rd Team

John Dolan ’01, Tenaya Scheinman ’01

2001

UMBC

8th Team

John Dolan ’01, Tenaya Scheinman ’01

2001

UVA

8th Team

John Dolan ’01, Tenaya Scheinman ’01

2001

NYU

10th Novice

Ryan Chahrour ’04, Mark Janoff ’04

2001

Georgetown

6th Team

John Dolan ’01, Emily Garin (Princeton)

2000

UPenn

1st Team

John Dolan ’01, Tenaya Scheinman ’01

2000

UPenn

4th Novice

Anastasia Kolendo ’04, Ryan Chahrour ’04

2000

UMCP

10th Team

Allan Friedman ’02, Marvin Barron ’02

2000

Swarthmore Novice

3rd Novice

Meredith Tsumba ’04, Chirag Chotalia ’04

2000

Swarthmore Novice

5th Novice

Anastasia Kolendo ’04, Mark Janoff ’04

2000

Swarthmore Novice

6th Novice

Derek Smith ’04, Seeta Sistla ’04

2000

Cornell

7th Team

Rob Peterson ’03, Dan Bennett ’01

2000

Bryn Mawr

8th Team

John Dolan ’01, Dan Bennett ’01

2000

Bryn Mawr

3rd Novice

Jeremy Schifeling ’03, David Bing ’03

2000

Cornell

2nd Team

John Dolan ’01, Tenaya Scheinman ’01

2000

Cornell

7th Team

Rob Peterson ’03, Dan Bennett ’01

2000

UVA

9th Team

John Dolan ’01, Phil Hoefs ’02

2000

Princeton

9th Team

John Dolan ’01, Dan Bennett ’01

2000

Princeton

9th Novice

Rob Peterson ’03, Jeremy Schifeling ’03

2000

Georgetown

10th Team

Tenaya Scheinman ’01, Mimi Hanaoka ’01

2000

Georgetown

2nd Novice

Rob Peterson ’03, Marvin Barron ’02

1999

George Washington

2nd Team

John Dolan ’01, Rob Peterson ’03

1999

UPenn

3rd Team

John Dolan ’01, Emily Garin (Princeton)

1999

UPenn

5th Team

Darius Ornston ’00, Tenaya Scheinman ’01

1999

UPenn

3rd Novice

Rob Peterson ’03, Jeremy Schifeling ’03

1999

Fordham

3rd Team

John Dolan ’01, Matt Schwartz (Princeton)

1999

Columbia

9th Team

Allan Friedman ’02, Marvin Barron ’02

1999

Vassar

10th Team

Darius Ornston ’00, Tenaya Schienman ’01

1999

Vassar

4th Novice

Rob Peterson ’03, Jeremy Schifeling ’03

1999

UMCP

6th Team

John Dolan ’01, Dan Bennett ’01

1999

UMCP

10th Team

Andy Wong ’02, Phil Hoefs ’02

1999

Swarthmore Novice

5th Novice

Xiao Chang ’03, Sarah Drescher ’03

1999

Swarthmore Novice

8th Novice

Rob Peterson ’03, Jeremy Schifeling ’03

1999

Swarthmore Novice

10th Novice

Marina Boevska ’03, Elcin Akcura ’03

1999

Team of the Year

6th Team

Damon Taaffe ’99, John Dolan ’01

1999

Smith Hybrids

7th Team

Mimi Hanaoka ’02, Owen (Trinity)

1999

Princeton

2nd Novice

Phil Hoefs ’02, Mike Tsan ’00

1999

Stanford

4th Team

Tenaya Scheinman ’01, Damon Taaffe ’99

1999

UVA

4th Team

Allan Friedman ’02, Damon Taaffe ’99

1999

UVA

5th Team

Darius Ornston ’00, Tenaya Scheinman ’01

1999

NYU

8th Team

John Dolan ’01, Damon Taaffe ’99

1999

Georgetown

3rd Team

John Dolan ’01, Damon Taaffe ’99

1999

George Washington

2nd Novice

Mimi Hanaoka ’02, Dave Ellis ’02

1998

Bucknell

1st Team

John Dolan ’01, Damon Taaffe ’99

1998

Bucknell

10th Team

Allan Friedman ’02, Lenny Sharlet ’02

1998

Bucknell

3rd Novice

Allan Friedman ’02, Lenny Sharlet ’02

1998

Bryn Mawr

2nd Novice

Allan Friedman ’02, Lenny Sharlet ’02

1998

UPenn

2nd Team

John Dolan ’01, Damon Taaffe ’99

1998

Franklin and Marshall

4th Team

John Dolan ’01, Damon Taaffe ’99

1998

Johns Hopkins

9th Team

John Dolan ’01, Damon Taaffe ’99

1998

Swarthmore Novice

2nd Team

John Dolan ’01, Karla Gilbride ’02

1998

Swarthmore Novice

7th Team

Allan Friedman ’02, Lenny Sharlet ’02

1998

Swarthmore Novice

10th Team

David Kamin ’02, Lenette Lu ’02

1998

UPenn

2nd Team

John Dolan ’01, Damon Taaffe ’99

1995

Nationals (Hopkins)

1st Team

Jeremy Mallory ’95, Neal Potischman ’95

1995

North Americans (UPenn)

1st Team

Jeremy Mallory ’95, Neal Potischman ’95

1995

Worlds (Princeton)

13th Team

Jeremy Mallory ’95, Neal Potischman ’95

1994

Nationals (Fordham)

1st Team

Dave Carney ’94, Neal Potischman ’95

1994

Nationals (Fordham)

7th Team

Aaron Feuer ’94, Jeremy Mallory ’95

1994

TEAM OF THE YEAR

3rd Team

Dave Carney ’94, Neal Potischman ’95

1991

Nationals (Smith)

2nd Team

Ed Bernstein ’91, Dave Zaring ’92

1990

College Debates on Energy

2nd Team

Phil Weiser ’90, Mark Duckenfield ’92, Dave Zaring ’92, Teresa Minton ’93

1989

College Debates on Energy

2nd Team

 

1989

College Debates on Energy

Finalist

 

1989

Nationals (Smith)

11th Team

John Gastil ’89, Phil Weiser ’90

1989

Worlds (Princeton)

Double Octo-Finalist

John Gastil ’89, Phil Weiser ’90

1988

College Debates on Energy

Finalist

 

1988

Nationals

7th Team

Pete Doyle ’88, John Gastil ’89

1987

College Debates on Energy

$800

John Gastil ’89, Miriam Jorgensen ’87, Reid

Neureiter ’87

1987

Nationals

1st Team

Josh M. Davis ’87, Reid Neureiter ’87

1987

TEAM OF THE YEAR

TOTY

Josh M. Davis ’87, Reid Neureiter ’87

1987

Worlds (UC Dublin, Ireland)

2nd Team

Josh M. Davis ’87, Reid Neureiter ’87

1986

Nationals (Smith)

5th Team

Josh M. Davis ’87, Reid Neureiter ’87

1985

Worlds (McGill)

7th Team

Guida Ferreira ’85, Mike Locher ’85

1984

Nationals

7th Team

 

1983

Worlds (Princeton)

Semi-Finalist

Chris DeMoulin ’84, Grant Oliphant ’83

1981

Nationals (University of Chicago)

2nd Team

Peter Fulton ’84, Grant Oliphant ’83

1981

Worlds (University of Glasgow, Scotland)

19th Team

 

1980

Nationals (University of Chicago)

2nd Team

Peter Fulton ’84, David Ochroch ’81